2016 Trophies | Halkirk Highland Games, Scotland

Halkirk Highland Games, Scotland

2016 Trophies

2016 Trophies

HEAVY EVENTS

Trophy Category 2015 Winner
Andrew Ross Memorial Cup most points open S Rider, Kent & S Wenta, Poland
A.Waugh Memorial Cup winner of event No.9 (Caber) S Rider, Kent
John Budge Cup most points – confined to Caithness J Gunn, Halkirk
Braeval Cup winner of event No.8 (Tossing sheaf) N Burchett, USA
NNC Cup winner of event No.4 (28 lb weight) N Burchett, USA
Clan Gunn Society Centenary Cup competitor gaining best combined distances in event Nos.1 & 2 (Hammers) N Burchett, USA
Colin Bremner Memorial Trophy most points – under 26 years J Gunn, Halkirk
JB Gunn Memorial Trophy Winner of event 2 (22lb Hammer) N Burchett, USA

TRACK AND FIELD EVENTS

Trophy Category 2015 Winner
Vickers Cup most points confined to Caithness (including cycling but not heavy events) A Clark, Thurso
G Sinclair Cup most points confined to Caithness R Sutherland, Wick
R Sutherland Cup winner of event No.27 (400m) A Hamilton, Edinburgh
R Sutherland (Scrabster) Memorial Cup winner of event No.28 (1600m) C Robertson, Pitlochry
K G MacDonald Cup most points open A Hamilton, Edinburgh
Motorway Cup most points in events No.s 21 & 25 (85m & 200m) A Hamilton, Edinburgh
G Polson Memorial Cup winner of event No.21 (85m) A Hamilton, Edinburgh
TSB Bank of Scotland Trophy winner of event No.25 (200m) A Hamilton, Edinburgh
R Mackenzie Memorial Cup winner of event No.23 (800m) C Robertson, Pitlochry
Clare Spargo Rose Bowl Most points in events 22, 24 & 26 (Jumping events) A Hamilton, Edinburgh

CYCLING

Trophy Category 2015 Winner
J D Innes Memorial Cup most points open A Clark, Thurso
“Mac” Mowat Cup most points confined to Caithness A Clark, Thurso
R MacDonald Cup most points confined to Caithness (under 17 years) C Earnshaw, Thurso
“Mac” Mowat Memorial Cup most points open (under 17 years) C Earnshaw, Thurso
C Sutherland Memorial Cup winner of event No.10 (800m scratch) C Hardie, Fife
Gordon MacDonald Memorial Trophy winner of event No.18 (1600m under 17 years) L MacFarlane, Inverness
Bert Duff Trophy winner of event No.13 (De’il Tak the Hindmost) C Hardie, Fife

DANCING

Trophy Category 2015 Winner
MacKay Cup Most points open (16 years & over) R Thow, Aberdeen
Henderson Cup most points open (13 & under 16 years) C Sinclair, Wick
Tanya Horne Trophy most points open (12 years and under) T Cormack, Thrumster
Maxwell Brahms Cup most points confined to Caithness (16 years & over) S Webster, Wick & R Paterson, Thurso
Mrs Mackay Cup most points confined to Caithness (13 & under 16 years) C Sinclair, Wick
Sheila Black Cup most points confined to Caithness (12 years and under) T Cormack, Thrumster
Waters Cup most points local T Cormack & C Sinclair
Shell Expo Trophy most points in event No.s 65 & 68 (Jig & Hornpipe) R Thow, Aberden
PIPING EVENTS  
TROPHY CATEGORY 2015 Winner
Andrew Cup most points senior open
Sandy Swanson Cup winner of event No.75 (Piobaireachd) JA Smith, South Uist
Gordon Asher Memorial Cup winner of event No.77 (Strathspey & Reel) C Campbell, Inverness
Oamuru Cup winner of event No.80 (March 15 & under 18 years) G MacGillivray, Tain
E E Spence Memorial Cup most points in event No.s 80, 81 & 82 (15 & under 18 years) G MacGillivray, Tain
AB Contractors Cup winner of event No.83 (March under 15 years) A MacPhee
AB Contractors Shield winner of event No.84 (Strathspey & Reel under 15 years) W Campbell, Halkirk
AB Contractors Shield winner of event No.85 (Jig under 15 years) A MacPhee
UKAEA Trophy most promising piper (junior categories)
CLAY PIGEON SHOOTING
TROPHY CATEGORY 2015 WINNER
H Mackay Cup Winner of event No.70 (10 bird) P Sutherland, Keiss
A A MacDonald Cup Winner of event No.71 (15 bird) J C Henderson, Wick
R MacDonald Cup aggregate winner P Sutherland, Keiss
D M Mackenzie Cup aggregate winner (60 years and over)
James Hymers Cup winner of event No.74 (10 bird under 18 years) C Jordan, Woodbrdge
BABY SHOW
TROPHY CATEGORY 2015 WINNER
Billy Campbell Shield Champion Baby Ashley Norquay, Orkney
MOST OUTSTANDING CAITHNESS COMPETITOR
TROPHY CATEGORY 2015 WINNER
Prince Henry Sinclair Trophy most outstanding performance by a Caithness competitor (Decision by Captain of Sports) Allan Clark, Thurso
BANK OF SCOTLAND TROPHY
TROPHY CATEGORY 2015 WINNER
*Bank of Scotland Trophy Different event each year C Hardie, Fife

*The Bank of Scotland Trophy is awarded annually in a different category.For 2016 the trophy will be awarded to the winner of Event No 26 (Open High Jump)